Junior Category

Best Non-native Speaker of English: David Luk Ku Chian from SM Lodge, Team J1

Overall Best Debater in the Preliminary Rounds: Aymil Hyman bin Zamlis from Sekolah Dato’ Abdul Razak

2nd Best Debater was won by David Luk Ku Chian from SM Lodge, Team J1

3rd Best Debater was won by Nur Irdyna Balqis binti Ahmad Hadinata from SM Sains Kuching Utara, Team J2

3-way tie for 4th Best Debater:

  • Roselea anak Rojos from SM Sains Kuching Utara, Team J2
  • Dylan Yap Zhi Wei from SMK Green Road, Team J1
  • Muhammad Adam bin Kamarul Azman from Sekolah Dato’ Abdul Razak, Team J1

Most Promising Junior Team: SMK Chung Hua Miri, Team J1

  • Caroline Hii Song Ting,
  • Kathleen Jane Tang Yi and
  • Timothy Paul

Most Improved Junior Team: SMK Green Road, Team J1

  • Dylan Yap Zhi Wei,
  • Ian Jong Kai Yi and
  • Marvyn anak Martin

Best Sarawakian Team: SMK Batu Lintang, Team J1:

  • Abigail Silvester
  • Nophel Enoch Chong, and
  • Ryan Reyner Low Way Wen

Finalists Champion

Kolej Yayasan Saad, Melaka

  • Harynna Kaur Kier
  • Nurhasya binti Mahadzir
  • Muhammad Adam Zachry bin Mohd Ali

Runners-Up

SMK Batu Lintang:

  • Abigail Silvester
  • Nophel Enoch Chong
  • Ryan Reyner Low Way Wen

 Senior Category

Tied Best Non-native Speaker of English: Alicia Kok Su Yin from SMK St Teresa, Team S1 and Pavithran Ilangko from Kolej Yayasan Saad, Team S1

Overall Best Debater in the Preliminary Rounds: Joshua Jong Qian Rongfrom SMK Green Road, Team S1

Tied in 2nd place is Alyssa Yap Xin Yi from SMK Green Road, Team S1 and Pavithran Ilangko from Kolej Yayasan Saad, Team S1

In 4th place is Nathan Ho  fromLodge International School, Team S2

In 5th place is Nicole NjooHuan Ting from SM Lodge, Team S1

Most Promising Senior Team: SM Sains Kuching Utara, Team S1:

  • Alvin Anak Austin Sigi
  • Mohammad IzatIzzuddin bin Mustafa
  • Syahmie Adlie bin Superi

Most Improved Senior Team: SM Lodge, Team S2

  • Daryus Chai Zhi Yi
  • Leo Tan Hai Ken
  • Lim Phei Yi

Best Sarawakian Team: SMK Green Road, Team S1:

  • Alyssa Yap Xin Yi,
  • Eric Khiu Cheng Ying, and
  • Joshua Jong Qian Rong

Swinburne Engagement Awards to the top 4 senior teams in the tournament in the senior category & the Best Sarawakian Team

Two Semi-finalists:

SMK Lutong

  • Bong Sin Yi
  • Daphne Yeo Lok Yin
  • Roderic Thang Wen Bin

SM Sains Kuching Utara

  • Alvin Anak Austin Sigi
  • Mohammad IzatIzzuddin Bin Mustafa
  • SyahmieAdlie bin Superi

Champions & Best Sarawakian Team

SMK Green Road

  • Alyssa Yap Xin Yi
  • Eric Khiu Cheng Ying
  • Joshua Jong Qian Rong

Runners-Up

SM Lodge:

  • Elissa Chung Shing Jade
  • Ian Russell Kueh Guang Yong
  • Nicole Njoo Huan Ting

Champions of the 14th Swinburne Sarawak Inter-School Debating Championship 2019

Best Debater in the Final (Junior Category):

Harvynna Kaur Kier from SMK Batu Lintang

 

 

Motion: This House believes that there is no place for race-based politics in Malaysia.

 

 

Junior Champion

 

 Junior Runner-Up:
Kolej Yayasan Saad, Melaka

 

·                     Harvynna Kaur Kier

·                     Nurhasya binti Mahadzir

·                     Muhammad Adam Zachry bin Mohd Ali

 

SMK Batu Lintang

 

·                     Nophel Enoch Chong

·                     Ryan Reyner Low Way Wen

·                     Abigail Silvester

 

 Best Debater in the Final (Senior Category):

Alyssa Yap Xin Yi from SMK Green Road

 

Motion: Assuming feasibility, this House would allow the United Nations General Assembly to overturn any veto on United Nations Security Council resolutions.

 

 

Senior Champion

 

Senior Runner-Up
SM Green Road:

·                     Alyssa Yap Xin Yi,

·                     Eric Khiu Cheng Ying, and

·                     Joshua Jong Qian Rong

 

SM Lodge:

·                     Ian Russell Kueh Guang Yong,

·                     Nicole Njoo Huan Ting, and

·                     Elissa Chung Shing Jade